הסיבות להגדרת מבנה מסוכן עלולות להיות רבות כגון גילו תזוזות מבנה והוא הופך למסוכן, שינוים שונים, שקיעות , סדקים שונים  בשלד בניין, יסודות ועוד.

רעידת אדמה, עמודים שנחשפו,התנתקות אריחי החיפוי החיצוני, עלול להסתיים באסון

נכון, לא כל סדק הוך את המבנה למסוכן אך חייבים לבדוק את זה.

צו מבנה מסוכן מחייב טיפול מיידי בסיבה שלפיו הוצא צן מבנה מסוכן, למשל, במקרה של התנתקות אריחי שיש לא צריך להתפנות, אך יכול להיות שהיה צו לגדר את האזור מסביב לבניין והגבלת הגישה אליו. כלומר, חייבים לטפל בנושא, מהר ויעיל, ולקבל אישור מהדס לכל הטיפול שנעשה כמו שצריך, צריכים לעשות את זה נכון ולחפש חברה טובה ואמינה שתבצע את התיקונים והשיפוץ של המבנה.
 

גורמים להגדרת "מבנה מסוכן"

רטיבות, איטום לקוי, בנייה לא איכותית, הזמן הרב שעבר מהקמת המבנה, עבודות רשלניות ועוד הם רק חלק מהסיבות להגעת מבנה עד כדי כך שיוכרז מבנה מסוכן

מי צריך לשפץ? המדינה או בעלי הנכס והדירות?

האחריות היא על בעלי הדירות והם אלה שצריכים לדאוג ולזה וכם לעלויות הנלוות מהשיפוץ.

גם דיירים סרבנים צריכים לשלם וצריך לדרוש את העלות מהם, כמובן לאחר התכנסות הוועד לפי החוק במהירות האפשרית.

שיקום המבנה נעשה לרוב על ידי חברות המתמחות בתחום. מטרת השיפוץ היא שיקום המבנה וסילוק גורמי הסיכון שהובילו להגדרתו בתור מבנה מסוכן. בחלק מהמקרים, נדרשים צעדים כגון חיזוק ועיבוי יסודות, עבודות בטון וברזל במעטפת החיצונית, הוספת קירות ועמודי תמך, סתימת סדקים, ביצוע איטום, הרס של חלק מבנה מסוכנים, חידוש חיפוי חוץ, החלפה וחיזוק של אלמנטים רופפים ועוד. במקרים מסוימים העבודות עשויות לכלול התייחסות לתשתיות היוצרות סיכון, כמו שיפוץ וחידוש תשתיות חשמל או גז. במקרים רבים הליקויים בבניין נובעים מרטיבות, כך שטיפול בליקויים מהווה הזדמנות לטיפול גם במקורות מהם מגיעה הרטיבות לאזור
 

לאחר בחינת צו מבנה מסוכן, חברת הבנייה והשיפוץ מבצעת בדיקה משלה על ידי מהנדס, מגישה לדיירים תכנית שיקום ושיפוץ למבנה, מהנדס בוחן את העבודות שבוצעו ומוודא כי הן נותנות מענה לגורמי הסיכון שהובילו להוצאת צו מבנה מסוכן. לאחר אישור המהנדס, מוזמן לאתר מהנדס מטעם הרשות המקומית לבדיקה סופית של המבנה, שבעקבותיה יוסר צו מבנה מסוכן.

צו מבנה מסוכן יוצא לעיתים קרובות ומגיע לזה ע"י הזנחה של הדיירים המתגוררים, לעיתים לא בכוונה וללא חשיבה שהמבנה זקוק לחידוש מדיי כמה שנים וטיפול במפגעים שנוצרים בשל חלוף הזמן והשנים..

תחזוקה שוטפת של הבניין וטיפול בכל ליקוי שעולה בזמן הראוי לכך, יפחית את הסיכוי להפיכת המבנה ל קבל צו מבנה מסוכן.

על מנת להסיר את צו מבנה מסוכן, יש למנות חברת שיפוצים המתמחה בשיקום מבנים ועמידה בתקני הבטיחות והסקת גורמי הסיכון. חברה כזו מעזיקה גם מהנדסים או בקשר איתם והכל על מנת להסיר את צו המבנה המסוכן ולעמוד על זה שהכל יהיה בטיחותי ובטח יהיה להתגורר במבנה, גם לדיירים וגם לאלה החולפים על פניו.

צו מבנה מסוכן